Energooszczędność to obecnie bardzo ważny temat. W kolejnych krajach wprowadzane są dyrektywy, mające na celu zmniejszenie zużycia energii dla obecnych oraz nowo powstałych budynków i konstrukcji. Pojawił się nowy rodzaj budownictwa określony mianem energooszczędnego, charakteryzujący się zminimalizowanym zużyciem energii oraz wykorzystującym odnawialne źródła energii dla pokrywania potrzeb energetycznych. Domy energooszczędne – poznaj ich zalety!
W domu energooszczędnym dążymy do minimalizacji kosztów związanych z jego utrzymaniem. Dom jest długoterminową inwestycją, musi zatem, oprócz wygody i estetyki, być przede wszystkim ekonomiczny w eksploatacji. W ostatnich latach domy energooszczędne cieszą się wciąż rosnącą popularnością a zarówno w Polsce, jak i na świecie buduje się ich coraz więcej. Współcześni Inwestorzy coraz baczniejszą uwagę zwracają na koszty nie tylko samej budowy, ale również późniejszej eksploatacji budynku, gdyż zdają sobie sprawę ze wciąż rosnących kosztów energii i maksymalnie zmniejszonego zapotrzebowania na nią w budynkach o konstrukcji ciężkiego prefabrykatu drewnianego.
O tym, czy nasz dom będzie w przyszłości energooszczędny, decydujemy my sami już na etapie wstępnym, poprzez wybór odpowiedniej architektury oraz technologii w jakiej będzie wykonany. Zdecydowanie technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego, jaką oferuje Tadeks Fertig Haus, jest najlepszym rozwiązaniem dla budowy domu energooszczędnego. Budynek odpowiednio zaprojektowany, fachowo wykonany oraz właściwie eksploatowany, nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia dla naszej „kieszeni”.
Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji o własnym domu powinien być rachunek zysków i strat. Gotowe domy energooszczędne, oparte na przemyślanej konstrukcji potrzebują 2-3-krotnie mniej energii niż domy w tradycyjnym budownictwie, zapewniając przy tym swoim użytkownikom komfortowe warunki mieszkaniowe. Wynika to z faktu, iż ściana domu prefabrykowanego w całości wypełniona jest izolatorami o wysokich parametrach termicznych. Izolacyjność termiczna przegrody zewnętrznej określana przez współczynnik przenikania ciepła przegrody U [W/m²K] określa, ile ciepła przenika przez 1 m² powierzchni w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatury po obu jej stronach równej 1 st. C.
Zapotrzebowanie na energię cieplną budynków, wyrażane jest za pomocą tzw. współczynnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło (EA). W spełniających obowiązujące normy domach standardowych, EA jest równe ok. 120 kWh/m²rok, natomiast sezonowe zapotrzebowanie na ciepło w przypadku domów energooszczędnych waha się w granicach 15 – 70 kWh/m²rok. Spośród domów energooszczędnych, najniższym współczynnikiem charakteryzują się domy pasywne i domy zero energetyczne, które przynoszą największe oszczędności. Zwiększyła się świadomość ekologiczna inwestorów i dlatego poszukują optymalnych rozwiązań pozwalających na tanie i jednocześnie ekologiczne ogrzewanie domu.
W domach energooszczędnych można zastosować dowolny system ogrzewania i w każdym przypadku przyniesie on zadowalające efekty. Warto jednak kierować się najważniejszym kryterium wyboru, jakim jest późniejsza energooszczędność instalacji. Zainwestowanie w nowoczesną i oszczędną instalację z pewnością zrekompensują niskie opłaty za eksploatację w przyszłości. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w tym zakresie są pompy ciepła, jednak nawet ogrzewanie elektryczne, które może wydawać się nieodpowiednie, gdyż bezwzględnie kojarzy nam się z bardzo wysokimi rachunkami za energię elektryczną staje się w tym przypadku zupełnie opłacalne dla inwestora. Pamiętać jednak należy, iż do ogrzania pomieszczeń charakteryzujących się tak dużą termoizolacyjnością, potrzebne jest bardzo niewiele energii, ponieważ jej ubytek jest nieznaczny. Wśród specjalistów uważa się, że im mniejsze jest zapotrzebowanie na energię, tym jego droższe źródła stają się tańsze w eksploatacji.
Metodą ekologicznego pozyskiwania energii cieplnej dla budynku są pompy ciepła, które czerpią energię cieplną z głębi ziemi, stanowiąc przy tym układ analogiczny do tego, który posiada każda lodówka. Umożliwia to użycie ciepła posiadającego niższą temperaturę do wytworzenia ciepła o temperaturze wyższej (dającej się wykorzystać). Ciekawym zjawiskiem jest fakt, iż pompa ciepła może zarówno grzać, jak i chłodzić, a koszty eksploatacji takiego źródła energii są bardzo niskie, ponieważ jest ono w pełni odnawialne. Założenie pompy ciepła wiąże się jednak z większym kosztem, niż tradycyjna instalacja gazowa, na eko-groszek, olej czy też strefowego ogrzewania elektrycznego. Jeśli więc inwestycja dotyczyć ma niewielkiego gospodarstwa domowego o małym zużyciu ciepła, należy ją rozważyć porównując koszty, które musimy ponieść w stosunku do zysków, jakie możemy osiągnąć. Aby dobrać idealne dla swoich potrzeb rozwiązania mające wpływ na energooszczędność domu, należy zasięgnąć fachowej porady, unikając w ten sposób niepotrzebnych kosztów, a jednocześnie zapewniając sobie optymalizację wydatków na eksploatację budynku.
Podstawowe założenie, jakie powinno zostać spełnione, to wykorzystanie maksymalnego potencjału energooszczędności każdej bryły budynku. W tym miejscu niezwykle istotne jest poprawne zrozumienie korzyści, jakie płyną z inwestycji w dom energooszczędny z drewna począwszy od pierwszego dnia jego użytkowania, a także kompletne przeanalizowanie kosztów związanych nie tylko z budową, ale i wyposażeniem.
Zapraszamy do współpracy – gotowe domy energoosczędne z drewna wykonane przez firmę Tadeks Fertig Haus to najlepszy wybór dla osób które kładą nacisk na komfort, solidność wykonania i najniższe koszty eksploatacji.