CLT – system litego drewna

Drewno to wyszukany i szlachetny materiał konstrukcyjny, stosowany w budownictwie od setek lat i zapewniający niebanalny zdrowy mikroklimat. Jednak, dotychczas nie było możliwości wybudowania więcej niż kilkupiętrowych konstrukcji drewnianych, ponieważ nie pozwalały na to konwencjonalne metody budowania domów szkieletowych. Proces ten uległ znacznej zmianie – nowa metoda prefabrykacji drewnianych paneli oferowana przez firmę Tadeks Fertig Haus, zwanej inaczej CLT (cross-laminated timber) powoduje, że  „drewno masywne” zapewnia wznoszenie konstrukcji o jeszcze większej nośności i wytrzymałości.

System litego drewna – CLT w budowie domów

CLT (płyty wielowarstwowe) – są wielkoformatowymi masywnymi panelami powstałymi z krzyżowo warstwowanego masywnego drewna (CLT – cross laminated timber), które wykorzystuje się jako ściany nośne i działowe, a także ewentualnie na stropy.

Jako materiał budowlany CLT (drewno klejone warstwowo) jest raczej nowym produktem. Początki prac związanych z tą technologią rozpoczęły się w Szwajcarii i Austrii w połowie lat 90’. Ponieważ panele są lżejsze niż cementowe elementy i mogą być podnoszone przy użyciu lżejszych podnośników oraz z udziałem mniejszej liczby pracowników, budowa może odbywać się szybciej, co przekłada się na mniejsze koszty. Budynek wykonywany jest z gotowych elementów na placu budowy, natomiast same panele prefabrykowane są w zakładzie, czyli w określonym i kontrolowanym środowisku.

płyty clt

   Do głównych zalet technologii CLT należą:

  • Solidna i pełna drewniana konstrukcja, charakteryzująca się dużą wytrzymałością i nośnością.
  • Szybkość realizacji budowy, wszystkie panele produkowane są z wyciętymi otworami na stolarkę okienna i drzwiową, systemem połączeń i z możliwością zastosowania peszli elektrycznych i rur kanalizacyjnych wewnątrz przegród.
  • Szczelność powietrzna, nasze panele są powierzchniowo szczelne dzięki zastosowaniu wzdłużnie lepionych szczelin pomiędzy lamelami oraz dzięki usunięciu ubytków w sękach.
  • Odporność pożarowa, panele CLT palą się jedynie powierzchniowo, dzięki czemu osłabiają konstrukcję o wiele wolniej, w porównania do tradycyjnych metod budownictwa. Drewno podczas pożaru zachowuje się przewidywalnie i w razie potrzeby istnieje możliwość wymiany panelu, gdzie w standardowej technologii murowanej, każde pęknięcie klasyfikuje się jako rozbiórka danego elementu.
`