Zanim zobaczysz pierwsze fundamenty swojego nowego domu, musisz zdecydować, gdzie on powstanie. Czy będzie to cicha okolica, niewielka przestrzeń za miastem czy może duża działka w prestiżowej dzielnicy? Po zapoznaniu się z ogłoszeniem sprzedaży, jesteś pewien, że to ta. Później ją oglądasz, a Twój entuzjazm wzrasta lub jest coraz mniejszy. Decydujesz się na zakup, po którym ogarnia Cię rozczarowanie. W jaki sposób wybrać działkę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?
Wybór działki budowlanej powinien być poprzedzony bardzo precyzyjną analizą kilku czynników. Nie jest to tylko wielkość powierzchni, okolica i cena, ale też stan prawny działki i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nietrudno jest podjąć decyzję pod wpływem emocji, wiele osób jej potem żałuje. Dołóż wszelkich starań, aby Twoja była przemyślana. Powinieneś być pewien, jaka działka pod dom jest tą, której szukasz.
W swojej wyobraźni masz już od dawna plan swojego przyszłego domu. Wybór działki budowlanej powinien go uwzględniać, a tak naprawdę Twoje wyobrażenia warunkują wielkość, kształt oraz orientację działki. Jeżeli jesteś zwolennikiem spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu lub lubisz pracę w ogrodzie, potrzebować będziesz działki o większej powierzchni. Istotnym parametrem jest też jej kształt. Najłatwiej jest wpisać budynek w działkę o kształcie prostokąta.
Zastanawiając się, jak wybrać działkę, powinieneś odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, gdzie chcesz mieszkać. Co jest dla Ciebie priorytetem, a co jesteś w stanie zaakceptować?
– Bliżej centrum miasta, na obrzeżach czy za miastem?
– Okolica dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta?
– Utwardzona droga dojazdowa do domu?
– Blisko położone sklepy oraz inne lokale usługowe?
– Już wiesz, gdzie szukać działki budowlanej?
To dokument, z którym koniecznie musisz się zapoznać. Znajdziesz w nim m.in. informacje, czy na tym konkretnym terenie możesz postawić budynek mieszkalny. Co więcej, są w nim zawarte dane dotyczące przyszłych planów zagospodarowania terenu, w tym czy w najbliższej przyszłości pod Twoimi oknami nie powstanie droga szybkiego ruchu, a kilka działek dalej fabryka lub zakład produkcyjny. Wybór działki budowlanej musi bazować na przewidywalności. Nie chcesz być chyba zaskoczony zmianami w Twojej przyszłej okolicy.
Przy tak dużych transakcjach ograniczone zaufanie to konieczność. Status prawny informuje nas o tym, kto jest właścicielem działki oraz ilu ich właściwie jest. Jeżeli nie kupujesz działki od jednego właściciela, a prawo do niej ma kilka osób, to aby wejść w jej posiadanie, musisz zaspokoić roszczenia każdego z nich. Nieuregulowane sprawy własności bywają bardzo kłopotliwe, dlatego jeżeli są skomplikowane, trzeba się zastanowić, czy ta działka jest warta długiego czekania. Ponadto księga wieczysta dostarczy Ci danych dotyczących ewentualnego obciążenia działki. Może się też zdarzyć, że wybrana przez Ciebie działka do ewidencji jest wpisana jako działka rolna lub leśna. Jeżeli tak jest, to występujesz o zmianę jej statusu. Nie jest to jednak proces krótkotrwały, możesz na swoją działkę czekać latami bez pewności, czy zmiana statusu naprawdę nastąpi.
Każdy, kto planuje budowę domu i zakup działki, zastanawia się, jak wybrać działkę, co potraktować jako priorytet, co i gdzie sprawdzić, jak długo powinno to trwać. W natłoku obowiązków i ekscytacji nierzadko zapominamy sprawdzić, jak działka jest duża, czy w planach nie ma budowy drogi i czy ma uregulowane sprawy własnościowe. Tylko spokój, rozsądek oraz dobry plan poszukiwań pomoże Ci uniknąć ewentualnych problemów i potencjalnego rozczarowania.
Wybrałeś już działkę pod dom? Sprawdź jakich błędów przy budowie domu unikać!