Zużycie gazu w domu najczęściej dotyczy trzech czynności: gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania mieszkania. Rachunki za gaz są bardzo nierówne w ciągu roku: latem mogą być naprawdę niewielkie, ponieważ mniej jemy ciepłych posiłków, częściej bierze się zimne prysznice i przede wszystkim nie ogrzewa się domu; zimą natomiast kwota opłat za gaz może doskwierać. Jak oszczędzać gaz w domu, ale jednocześnie zachować komfort życia? Przygotowaliśmy dla Ciebie 11 praktycznych wskazówek.
Jak można oszczędzać gaz w okresie grzewczym?
Wiadomo, że nikt nie chce marznąć we własnym domu, ale rachunki za gaz mogą przerażać. Jak oszczędzać gaz zimą i jednocześnie zachować ciepły kąt?
To musisz zaplanować
Sprawdź szczelność okien i drzwi. Oczywiście mała cyrkulacja powietrza jest wskazana, jednak wiele okien, zwłaszcza starych, przepuszcza zbyt dużą ilość zimnego powietrza i tym samym znacznie zwiększa koszt ogrzewania. Wymiana może być kosztowna, jednak jest to inwestycja na długie lata.
Jeżeli Twój piec gazowy jest stary, zaplanuj wymianę na nowszy model. To kolejna spora inwestycja, której nie da się jej zrobić z dnia na dzień, ale warto mieć taką opcję na uwadze, a przede wszystkim — przeliczyć sobie koszt i możliwą oszczędność. Jak zawsze — planuj z głową!
Dbaj o stan instalacji grzewczej. Piecyk gazowy i kaloryfery wymagają regularnej kontroli. Odpowiednie czyszczenie, odpowietrzanie i eliminowanie usterek pozwala nie tylko ograniczyć zużycie gazu, ale i zapobiega bardzo kosztownym awariom. Najbezpieczniejsze będzie wezwanie specjalisty, który skutecznie oceni stan systemu ogrzewania.
Ociepl ściany, jeśli masz taką możliwość (przy okazji remontu lub na etapie budowy domu), aby zapobiec utracie ciepła.
To możesz zrobić od razu
Nie zasłaniaj kaloryferów! Pamiętaj, że aby pomieszczenie nagrzało się szybko i skutecznie, potrzebny będzie wewnętrzny przepływ powietrza, który powoli wymieszać chłodniejsze z ciepłym i wyrównać temperaturę w całym domu.
Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniach. Bardzo wygodne będzie zainstalowanie urządzenia kontrolującego temperaturę, jednak da się to zrobić również samodzielnie: postaw termometr w widocznym miejscu i staraj się ani nie przegrzewać, ani nie wychładzać pokoju (obie sytuacje podnoszą zużycie gazu). Na noc — lub kiedy wychodzisz — możesz odrobinę zmniejszyć tę temperaturę (o 1-2 stopnie).
Wietrz krótko i intensywnie. Świeże powietrze jest konieczne w mieszkaniu, jednak niesie ze sobą też spadek temperatury. Zamiast uchylenia okno na dłużej, otwórz je szeroko, ale na najwyżej 5-10 minut. W ten sposób wymiana powietrza nastąpi szybko, a ściany i pomieszczenie się nie wychłodzą — powietrze szybko nagrzeje się z powrotem.
Podczas wietrzenia zakręć na chwilę kaloryfery — odkręć z powrotem po zamknięciu okien, pozwalając pomieszczeniu stopniowo się nagrzać.
Pozostałe zużycie gazu
Co jeszcze wpływa na zużycie gazu — jak oszczędzać go poza okresem grzewczym? Poza ogrzewaniem dużo gazu używa się podczas gotowania oraz podgrzewania wody. Dlatego zwróć uwagę na:
Sposób gotowania — ekonomiczne przygotowywanie posiłków nie wymaga wiele wysiłku, a w przypadku kuchenek gazowych potrafi znacznie ograniczyć zużycie (a czasem nawet i marnowanie) gazu.
Długość kąpieli. Jak oszczędzać gaz w mieszkaniu? Najłatwiej zacząć pod prysznicem! Zakręcaj wodę, kiedy jej nie używasz, a ciekawe rozważania zostaw na potem — szybka kąpiel zmniejszy rachunki za gaz o każdej porze roku.
Zmywanie ręczne. Jeśli już musisz coś umyć ręcznie, podziel to na etapy — osobno namaczanie, szorowanie i płukanie. Zakręcaj wodę, jeśli nie jest potrzebna, nawet na chwilę.
Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, korzystamy z technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może negatywnie wpłynąć na niektóre funkcje i możliwości działania strony.
Functional
Zawsze aktywne
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.