Spis treści
Ostatnie miesiące stoją pod znakiem lawinowo rosnących kosztów na ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna szukać sposobów na to, aby je zmniejszyć. Sposobem na to jest choćby ocieplanie starego domu, które opłaca się przede wszystkim w ujęciu długoterminowym. Jak zaplanować takie czynności? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Pierwszy krok to ocieplanie fundamentów starego domu. Po ich odkopaniu, wyczyszczeniu oraz uzupełnieniu ubytków należy zająć się najpierw hyroizolacją. Dobrze do tego celu sprawdzi się specjalna emalia bitumiczna, która jest uszczelniającym podkładem. Dopiero potem należy ułożyć właściwą izolację, która ochroni budynek przed wilgocią.
Jeśli chodzi natomiast o samo ocieplanie fundamentów starego domu, to powszechnie stosuje się styrodur. To materiał o dobrych właściwościach i dużej gęstości, dodatkowo wodoodporny oraz wytrzymały. Na jakiej grubości go ułożyć? Optymalna to od 5 do 10 cm, choć tutaj wielu inwestorów ogranicza cena, która w przypadku tego materiału niestety nie należy do niskich.
Sprawdź również nasze praktyczne sposoby, jak zwiększyć oszczędność energii w domu.
W tym przypadku bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie. Decydując się na nową elewację kluczowe znaczenie ma stan tynków. Można ją bowiem położyć tylko, jeśli tynk nie kruszy się i nie odpada ze ściany, a także w dobry sposób trzyma się podłoża.
Trzeba też w odpowiedni sposób wybrać materiał ociepleniowy. Popularny jest oczywiście styropian, który jest tani oraz łatwy w obróbce, a także odporny na wilgoć, dlatego może lepiej sprawdzić się w starszych budynkach. Natomiast wełna jest droższa, ale paroprzepuszczalna. Każde z tworzyw będzie więc dobre, a ostateczny wybór uzależniony jest zawsze od finansów inwestora.
Pozostaje też pytanie, jaka powinna być grubość styropianu na ocieplenie starego domu. Dobrze, aby wynosiła ona od 10 do przynajmniej 15 cm. Wbrew powszechnej opinii 3 do 5 cm to bowiem zbyt mało, aby uzyskać odpowiedni współczynnik w tym zakresie i zapewnić komfort termiczny wewnątrz.
Ocieplenie poddasza to doskonały sposób, aby dodatkowo je zagospodarować. Aby jednak było ono odpowiednie do przebywania, trzeba je ocieplić. Tutaj od razu trzeba mieć na uwadze, że przez dach ucieka nawet do 30 proc. ciepła. Sprawia to, że kwestia ta jest tym bardziej ważna.
Tutaj metod jest kilka, a jedną z najczęściej stosowanych jest wełna mineralna. Sprawdza się ona przede wszystkim dlatego, że latem na poddaszu nie będzie zbyt gorąco, co utrudniałby wygodne przebywanie. Aby dodatkowo zapewnić odpowiednią izolację, trzeba zadbać także o umieszczenie folii paroprzepuszczalnej, która pozwala zminimalizować poziom wilgoci.
Jak natomiast ocieplić strych? Jeśli poddasze jest nieużytkowe, to wówczas w zupełności wystarczy izolacja samego stropu. Do tego celu można zastosować wełnę mineralną, którą rozkłada się na powierzchni tak, aby nie pozostawiać przestrzeni, przez które uciekałoby ciepło.
Pozostaje też pytanie, czy w ogóle warto ocieplać stary dom. Ogółem odpowiedź brzmi: ta!k! Wpływ na to mają zwłaszcza rosnące ceny za paliwa kopalne będące głównym czynnikiem, który powinien do tego zachęcić. Jest to także świetnie rozwiązanie w domach wielopokoleniowych, często remontowanych wewnątrz, aby przystosować je do zamieszkania przez większą liczbę osób.
Z naszego bloga dowiesz się także, czy warto remontować stary dom. Sprawdź także, jakie zalety mają domy energooszczędne oraz dlaczego ich budowanie jest obecnie tak popularne.