Realizacja inwestycji naszego wymarzonego domu wymaga dostarczenia na teren budowy energii elektrycznej, niezbędnej do wszystkich prac z użyciem elektronarzędzi. W praktyce ten prąd jest niezbędny niemal od rozpoczęcia budowy. Energia elektryczna dostarczana bezpośrednio na plac budowy w formie tymczasowego przyłącza, to prąd budowlany. Jak w praktyce wygląda doprowadzenie takiego przyłącza? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć, by mieć zapewniony dostęp do energii? I najważniejsze – jakie są ceny prądu budowlanego? Warto zapoznać się bliżej z tym ważnym w całej inwestycji tematem.
Spis treści
Po dokonaniu decyzji o mocy prądu budowlanego, warto zastanowić się nad taryfą, która będzie dla nas najbardziej ekonomiczna. Analizie poddać warto przebieg budowy i godziny pracy. Odpowiedni wybór może zagwarantować znaczące oszczędności. Obecnie wyróżnia się trzy taryfy prądu budowlanego:
To, ile zapłacimy za prąd budowlany jest ściśle uzależnione od zaplanowanych prac oraz od dobranej do nich taryfy. Co więcej, ceny te różnią się często między różnymi dostawcami prądu, chociaż zdarzają się takie miejsca, gdzie wybór ten jest mocno ograniczony. Wybór odpowiedniej taryfy jest kluczowy dla zapanowania nad kosztami inwestycyjnymi – np. wybór taryfy C12b przy niezamierzonych pracach w ciągu dnia może spowodować znaczące dodatkowe obciążenie budżetu przeznaczonego na budowę.
Przykładowo w marcu 2021 r. stawki w taryfie C11 wynosiły od 0,4456 zł/kWh (Energa) do 0,5341 zł/kWh (Innogy). Nieznaczne oszczędności generowało korzystanie z II strefy taryfy C12a – od 0,4009 zł/kWh (Tauron) do 0,4173 zł/kWh (Innogy). Natomiast największe oszczędności można było osiągnąć korzystając z taryfy nocnej C12b, w której ceny za 1kWh były niższe od cen w taryfie C11 o ok. 0,06-0,13 zł.
WAŻNE! Ceny za prąd budowlany są dynamiczne i mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze warto szczegółowo zapoznać się z cennikami dostawców.
Przeczytaj również więcej o kosztach uzbrojenia działki budowlanej!