Kiedy już podejmiemy decyzję o budowie domu, to marzeniem każdej rodziny jest jak najszybsza realizacja inwestycji, a najlepiej przy zachowaniu możliwie najniższych kosztów budowy. Przynajmniej w tym pierwszym zakresie naprzeciw oczekiwaniom przyszłych inwestorów wychodzi nowoczesna technologia w budownictwie, która oferuje tzw. dom modułowy. Co to jest jednak dokładnie? Czy rzeczywiście szybciej przeprowadzimy się do nowego domu? Wreszcie – ile kosztuje budowa domu modułowego? Zanim się zdecydujemy na takie rozwiązanie, to warto pogłębić powszechnie dostępną na ten temat wiedzę.
Spis treści
Budownictwo jednorodzinne w naszym kraju cechuje od lat przywiązanie do tradycyjnej technologii budowy, czyli murowanej. Domy murowane posiadają wiele zalet, ale z pewnością budowa takiego domu trwa długo. Dlatego też inżynierowie budownictwa od lat na całym świecie próbują tworzyć nowe sposoby na stawianie domów, co znajduje uznanie w oczach inwestorów. Taka też tendencja od kilku już lat utrzymuje się w Polsce i coraz chętniej sięgamy po technologie pozwalające zyskać czas. Taki właśnie w założeniu jest budownictwo modułowe. Dom modułowy – co to konkretnie oznacza? Taki budynek (nawet w 90%!) powstaje z gotowych elementów – tzw. prefabrykatów, które wcześniej przygotowuje się w fabryce (najczęściej z ekologicznych materiałów). Takie moduły ułatwiają szybkie łączenie ich ze sobą już na placu budowy, co ogromnie skraca czas stawiania budynku. Początkowo budownictwo modułowe było niesłusznie kojarzone z kontenerami, ale rozwój technologii pozwala już na budowę nowoczesnych, ekologicznych i funkcjonalnych domów.
Samo łączenie prefabrykowanych elementów na placu budowy może potrwać zaledwie kilka dni i to z montażem dachu. Nie można jednak zapominać, że cały proces budowy jest znacznie dłuższy. Należy uwzględnić ponadto:
Tym samym sama budowa domu modułowego w wersji „pod klucz” może przy sprawnej ekipie zająć zaledwie 12 tygodni. Chociaż cały proces może nam zająć więcej czasu, to jednak jego oszczędność względem stawiania domów murowanych jest niebagatelna.
Koszty budowy domu zawsze budzą wiele emocji. Decydując się na dom modułowy, w kontekście ceny jego wybudowania, warto wziąć pod uwagę:
Należy przyznać szczerze, że nie są to najtańsze rozwiązania, ale też wcale nie muszą być droższe od innych technologii. Stan surowy otwarty można osiągnąć od ok. 1500 zł za m2 wzwyż, zwłaszcza w przypadku chęci zastosowania najwyższej klasy materiałów.
Podstawową przewagą domów modułowych nad innymi technologiami budowy jest czas realizacji inwestycji, który poza pozwoleniem na budowę może zająć zaledwie kilka miesięcy. W stosunku do ceny, która może być porównywalna do tradycyjnych rozwiązań, czas ten zyskuje na wartości podwójnie.
Zachęcamy również do sprawdzenia ciekawego artykułu blogowego: dom szkieletowy czy murowany – jakie są różnice i co warto wybrać?