Rosnące ceny prądu oraz ogrzewania mogą być przytłaczające. W związku z tym coraz więcej osób rozważa postawienie domu, który będzie wyróżniał się obniżonym zapotrzebowaniem na prąd oraz ciepło. Jednym z rodzajów konstrukcji, które brane są pod uwagę są domy zeroenergetyczne. Stanowią one podstawę do postawienia domu autonomicznego. Co to jest dom zeroenergetyczny i ile kosztuje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści
Dom zeroenergetyczny to odpowiedź na potrzeby redukcji gazów cieplarnianych oraz oszczędności energetycznych. Żeby dobrze zrozumieć koncepcję, warto najpierw wyjaśnić dwa terminy:
Dom zeroenergetyczny, będąc efektywnym rozwiązaniem energetycznym, charakteryzuje się zerowym zużyciem energii pierwotnej poprzez zrównoważenie zużycia i produkcji energii potrzebnej do zasilania budynku. Oznacza to, że taki budynek jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii, aby pokryć swoje własne potrzeby energetyczne, co sprawia, że nie wymaga on dostarczania energii z zewnętrznych źródeł.
Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym, ponieważ eliminuje ono konieczność korzystania z tradycyjnych, często nieefektywnych źródeł energii oraz zmniejsza emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.
Rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, sprawia, że domy zeroenergetyczne stają się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz rosnące zaniepokojenie zmianami klimatycznymi skutecznie wspierają rozwój tego typu innowacyjnych rozwiązań budowlanych.
Aby budynek mógł być zeroenergetyczny konieczne jest wyeliminowanie wszelkich mostków cieplnych. O ten aspekt należy zadbać już na etapie projektowania domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie budynek o prostej bryle. Dzięki temu będzie mniej miejsc, w których mogą powstać wspomniane już mostki cieplne, a więc fragmenty, przez które ucieka ciepło.
Optymalnym rozwiązaniem jest również dach dwuspadowy o nachyleniu 30-45° skierowanym na południe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla instalacji fotowoltaicznej. Również większość okien powinna znajdować się na południowej lub południowo-zachodniej ścianie. Wówczas będzie możliwe korzystanie z większości światła dziennego.
Dodatkowo, aby faktycznie nie pobierać energii, musi być wyposażony w alternatywne, zielone źródło energii, a więc fotowoltaikę lub turbinę wiatrową z generatorem prądu, który wspiera ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła.
Konieczność wyposażenia we wszystkie urządzenia energooszczędne sprawiają, że koszt budowy domu zeroenergetycznego w porównaniu z tradycyjnym budynkiem wzrastają o ok. 20-30%.
Gdzie tu zatem opłacalność? Może Cię to nieco zaskoczyć, ale budowa domu zeroenergetycznego – nawet mimo wyższych kosztów początkowych – opłaca się. Dzięki zbilansowaniu zużycia i produkcji energii, właściciele takich budynków mogą liczyć na znaczne obniżenie stałych wydatków związanych z eksploatacją domu.
Pomimo że inwestycja początkowa będzie wyższa niż w przypadku tradycyjnych budynków, to długoterminowe oszczędności wynikające z braku opłat za energię sprawiają, że opłaca się ona zdecydowanie.
Zobacz także czym jest dom zeroemisyjny.