Spis treści
Fundament jest jednym z najważniejszych elementów, które powstają podczas budowy różnego rodzaju obiektów: mieszkalnych, przemysłowych czy komercyjnych. Wyróżnia się różne rodzaje konstrukcji tego rodzaju, a jedną z nich jest płyta fundamentowa. Coraz częściej stosuje się ją w budownictwie. Sprawdź, czym się charakteryzuje, z jakich warstw się składa oraz jakie są jej zalety.
To rodzaj fundamentu, wykonanego najczęściej z żelbetu, który przekazuje do gruntu obciążenia spowodowane ciężarem budynku. Początkowo stosowano go w szczególności na trudnym terenie, czyli o słabej nośności.
Obecnie jednak coraz częściej tego rodzaju konstrukcje powstają nawet na stabilnym gruncie, ponieważ inwestorzy doceniają je ze względu na liczne zalety. Specyfika rozwiązania sprawiła, że początkowo było ono stosowane przede wszystkim w Skandynawii. Obecnie na szeroką skalę wdraża się je w projektach architektoniczno-budowlanych realizowanych w całej Europie, w tym także w Polsce.
Kiedy wiesz już, co to jest płyta fundamentowa, warto sprawdzić również, z jakich elementów się ona składa.
Konstrukcja powstaje z następujących warstw:
Do przygotowania płyty fundamentowej stosuje się zbrojenie ze stali. Jest ono rozłożone na całej konstrukcji. W związku z tym, w celu ograniczenia kosztów, stosuje się inny materiał w miejscach, gdzie powstaną ściany nośne (siatki i pręty stalowe) a inny w pozostałych częściach budynku (beton wzbogacony włóknami zbrojeniowymi). Samo zbrojenie wykonuje się w górnej i dolnej warstwie płyty.
Najważniejszymi zaletami płyt fundamentowych są poniższe aspekty.
Budowa płyty fundamentowej trwa znacznie krócej niż realizacja tzw. głębokich fundamentów. Cała procedura, w zależności od wielkości budynku, trwa z reguły kilka dni.
Płyta fundamentowa ze względu na swoją budowę jest bardzo dobrze zaizolowana. Pozwala uniknąć mostków termicznych. Dzięki temu skutecznie ogranicza koszty związane z eksploatacją budynku, kiedy zostanie on oddany do użytkowania.
Płyta fundamentowa może być stosowana zarówno na dobrej jakości gruncie, jak i na ziemi o pogorszonych parametrach w zakresie nośności.
Zastosowanie konstrukcji płytowej pozwala ograniczyć ryzyko związane z pękaniem ścian i fundamentów. Są one najczęściej spowodowane nierównomiernym rozłożeniem ciężaru konstrukcji na fundamencie.
Liczne zalety płyty fundamentowej sprawiają, że inwestorzy coraz częściej decydują się na jej stosowanie. Gdzie najchętniej wykorzystuje się takie rozwiązanie konstrukcyjne?
Płyta fundamentowa była początkowo wykorzystywana w budynkach powstających w Skandynawii, czyli w kraju, w którym domy powstają głównie w konstrukcji szkieletowej. W związku z tym obecnie w zachodniej części Europy czy w Polsce najczęściej stosuje się tego rodzaju fundament właśnie w budynkach drewnianych. Ze względu na to, że są one energooszczędne, a często nawet pasywne, płyta fundamentowa pozytywnie wpływa na ich parametry izolacyjne.
To także konstrukcja, która umożliwia równomierne rozkładanie obciążeń wynikających z ciężaru budynku. Jej zastosowanie przyspiesza prace budowlane, a także ogranicza straty ciepła w przyszłości, dlatego stosuje się ją coraz częściej w nowoczesnym budownictwie.