Blog

Budowa domu na działce rolnej. Co warto wiedzieć na ten temat?


Planujesz budowę domu i zastanawiasz się nad zakupem działki rolnej ze względu na niższą cenę? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś dokładnie poznać obowiązujące przepisy i procedury. Czy budowa domu na działce rolnej 2025 jest możliwa? Zasadniczo tak, jednak musisz liczyć się z tym, że cała procedura w przypadku osób, które nie prowadza działalności rolniczej, jest stosunkowo skomplikowana i czasochłonna. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

 

Spis treści

Budowa na działce rolnej – kto może kupić działkę rolną?

Aby postawić dom na działce rolnej, należy dokonać zakupu gruntu. Zakup działki rolnej w Polsce jest możliwy zarówno dla rolników, jak i osób nieprowadzących działalności rolniczej – w tym drugim przypadku obowiązują jednak pewne ograniczenia.

 

Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni do 300 ha i zamieszkujący w danej gminie od co najmniej 5 lat ma prawo do swobodnego zakupu gruntów rolnych.

 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które nie prowadzą działalności rolniczej. Zgodnie z aktualnymi przepisami państwa mogą nabyć działkę rolną o powierzchni do 1 ha. Jednak sama transakcja sprzedaży odbywa się dwuetapowo. Najpierw sporządzana jest notarialna umowa sprzedaży warunkowej, następnie należy poczekać, czy KOWR nie będzie zainteresowany prawem pierwokupu. Jeśli w ciągu miesiąca KOWR nie skorzysta z tego prawa, transakcja zakupu działki rolnej może zostać sfinalizowana.

 

budowa domu na działce rolnej

Kto może wybudować dom na działce rolnej?

Budowa domu na działce rolnej przez rolnika nie wymaga uzyskania żadnych dodatkowych zgód. Oczywiście również rolnicy muszą przestrzegać ogólnego prawa budowlanego. Oznacza to, że budowany dom musi być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z decyzją, która określa warunki zabudowy na działce rolnej.

 

Jeśli natomiast nie jesteś rolnikiem, nie możesz nic wybudować na działce rolnej, dopóki nie dojdzie do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych (tzw. odrolnienie). W tym miejscu warto zaznaczyć, że im wyższa jest klasa gruntu, tym trudniej jest uzyskać pozwolenie na odrolnienie. Przed zakupem działki rolnej pod budowę domu warto zatem sprawdzić klasę gruntu – informację na ten temat znajdziesz w księdze wieczystej lub na mapie ewidencyjnej.

 

Jak można wyłączyć działkę z produkcji rolnej?

Jak zmienić przeznaczenie gruntu na cele nierolnicze? Proces odrolnienia składa się z dwóch etapów:

  1. Jeśli działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie dopuszcza on zabudowy mieszkaniowej, trzeba wnioskować o zmianę. W sytuacji, gdy nie ma MPZP, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która określi, czy i co można wybudować na danym terenie.
  2. Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Należy złożyć wniosek do starostwa powiatowego o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Wniosek dotyczy gruntów klasy I–III, bo niższe klasy (IV–VI) często nie wymagają formalnego wyłączenia. Do wniosku o odrolnienie działki musisz załączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny do działki, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, projekt zagospodarowania działki, decyzję o warunkach zabudowy lub MPZP.

 

Czy budowa domu na działce rolnej się opłaca?

Czy na działce rolnej można postawić dom? Tak. Jednak, jeśli nie jesteś rolnikiem, musisz liczyć się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Czy zakup i budowa na działce rolnej jest dobrą inwestycją? Działki rolne są znacznie tańsze niż budowlane, jednak poza kosztami zakupu musisz liczyć się także z opłatami z tytułu odrolnienia. Za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej pobierane są opłaty jednorazowe oraz coroczne przez 10 lat. Jeśli jednak znajdziesz grunt rolny należący do niższej klasy, cała inwestycja może być jak najbardziej opłacalna.

 

Poznaj także formalności przy budowie domów drewnianych szkieletowych!